FVL Poster Contest
Congratulations to our 2023 Winners!
FVL’s Annual Poster Contest has been held since 1989 to give young students a chance to express their artistic talents and to give them the opportunity to express in their design what they think makes FVL special.
The poster contest is open to all Federation third and fourth grade students. A first place winner is chosen from every school that participates, and from those first place winners, the Grand Prize Poster is selected. The top five posters from each grade level are pictured below, with the list of all the winners listed beneath the images.
Prizes for the event are provided by area McDonalds restaurants and Fox Valley Lutheran High School. The winning poster will be reproduced in color and shared with our FVL Schools and churches. All winning posters are on display in the tower entry at FVL.
Thanks to all who participated . . . and their teachers!
2023 Grand Prize Winners
GRADE 4
Overall 1st Place
Alyssa Siemek
Immanuel - Greenville
GRADE 3
Overall 1st Place
Hadassah Mulder
Emanuel - New London
GRADE 4
Overall 2nd Place
Trinity Schuettpelz
Morrison Zion - Greenleaf
GRADE 3
Overall 2nd Place
Lucia Rankin
Immanuel - Greenville
GRADE 4
Overall 3rd Place
Maggie Schlueter
St. Paul - Appleton
GRADE 3
Overall 3rd Place
Adriana Lyman
St. Mark - Green Bay
GRADE 4
Overall 4th Place
Lydia Pankow
St. Peter Weyauwega
GRADE 3
Overall 4th Place
Isabelle GarlandMount Olive - Appleton
GRADE 4
Overall 5th Place
Perla Chavez
Mount Olive - Appleton
GRADE 3
Overall 5th Place
Meredith Nolte
Riverview - Appleton
2023 Poster Winners
Grade 4
- Emma Sommer - First Place
Emanuel-New London - Cora Voss - Honorable Mention
Emanuel-New London - Alyssa Siemek - Grand Prize Winner
Immanuel-Greenville - Clayton Goerg - Honorable Mention
Immanuel-Greenville - Trinity Schuettpelz - Overall 2nd Place
Morrison Zion-Greenleaf - Emytt Pues - Honorable Mention
Morrison Zion-Greenleaf - Perla Chavez - Overall Fifth Place
Mount Olive-Appleton - Eli Evers - Honorable Mention
Mount Olive-Appleton - Eve Dedering - First Place
Neenah Lutheran-Neenah - Wynston Searl - Honorable Mention
Neenah Lutheran-Neenah - Aubrey Shea - First Place
Riverview-Appleton - Dashel Winsor - Honorable Mention
Riverview-Appleton - Emilia Simon - First Place
Shepherd of the Valley-Menasha - Parker Aho - Honorable Mention
Shepherd of the Valley-Menasha - Boone Kester - First Place
St. John-Fremont - Rosalynd Fleischfresser - First Place
St. Mark-Green Bay - Mason Fox - Honorable Mention
St. Mark-Green Bay - Maggie Schlueter - Overall 3rd Place
St. Paul-Appleton - Audrey Schultz - Honorable Mention
St. Paul-Appleton - Easton Dedow - First Place
St. Paul-Green Bay - Brinley Blattner - Honorable Mention
St. Paul-Green Bay - Noah Hermes - First Place
St. Peter-Freedom/Appleton - Isaiah Miller - Honorable Mention
St. Peter-Freedom/Appleton - Lydia Pankow - Overall 4th Place
St. Peter-Weyauwega - Max Braun - Honorable Mention
St. Peter-Weyauwega - Allyson Rait - First Place
Trinity-Brillion - Aubree Schleis - Honorable Mention
Trinity-Brillion
Grade 3
- Hadassah Mulder - Grand Prize Winner
Emanuel-New London - Logan Krenke - Honorable Mention
Emanuel-New London - Lucia Rankin - Overall 2nd Place
Immanuel-Greenville - Alana Hecht - Honorable Mention
Immanuel-Greenville - Isabelle Garland - Overall 4th Place
Mount Olive-Appleton - Ava Friemark - Honorable Mention
Mount Olive-Appleton - Meredith Nolte - Overall 5th Place
Riverview-Appleton - Saige Croney - Honorable Mention
Riverview-Appleton - Esther Johnston - First Place
Shepherd of the Valley-Menasha - Garrett Hoyer - Honorable Mention
Shepherd of the Valley-Menasha - Elliott Kiecker - First Place
St. John-Fremont - Adriana Lyman - Overall 3rd Place
St. Mark-Green Bay - Jessie Peters - Honorable Mention
St. Mark-Green Bay - Elizabeth Daul - First Place
St. Paul-Green Bay - Addison Blattner - Honorable Mention
St. Paul-Green Bay - Jonah Morak - First Place
St. Peter-Weyauwega - Brooklyn Bruesewitz - Honorable Mention
St. Peter-Weyauwega